Na Vánoce se těšíme už od října (a někteří z nás už od prázdnin). Vědí to i naše paní učitelky, a tak pro dotvoření předvánoční atmosféry a na oslavu začínajícího adventu objednaly „velký“ autobus – a ten nás (žáky všech ročníků ZŠ Trnka) ve čtvrtek 30. listopadu dovezl do Prahy pod Čechův most. Odtud už je to totiž co by kamenem dohodil do kostela sv. Šimona a Judy v Dušní ulici, kde v devět hodin ráno začínalo představení České mše vánoční v podání Dětské opery Praha, symfonického orchestru a sólistů opery Národního divadla.

S Českou mší vánoční nás paní učitelky seznámily předem v hodinách hudebky, a tak jsme takříkajíc věděli, „do čeho jdeme“. Přesto pro nás některé věci byly úplně nové a některé překvapivé. Třeba, že se v rámci představení podávalo vánoční cukroví :-). Před samotným začátkem programu jsme měli možnost se seznámit s jednotlivými hudebními nástroji (tedy my z Trnky už jsme je všechny znali, ale opakování je matka moudrosti), a také se životem a tvorbou skladatele a učitele Jakuba Jana Ryby, který byl ve své době výjimečnou osobností s pohnutým osudem.

A pak už zazněly známé koledy, které nás příjemně naladily na kulturní zážitek a zároveň vyvolaly tu správnou vánoční náladu. Divadelní podoba tohoto díla přivedla na jeviště postavu samotného skladatele, ale také další role zpěváků, pastýře, Panny Marie a ostatních venkovanů v dobových kostýmech vykreslily atmosféru předvánočního času v létech, kdy Jakub Jan Ryba žil a tvořil.

Z představení jsme odcházeli kulturně povznesení 🙂 a plni chuti pustit se do příprav našeho vlastního vánočního divadla, na které se můžete přijít podívat 19. prosince od 17 hod. do dobříšského Kulturního domu.